Styl industrialny , dziś często określany jako loftowy swoje początki datuje na lata 60 XX wieku.
Wtedy to zaczęto adoptować stare fabryki , magazyny , budynki po kolejowe na mieszkania , biura , pracownie artystyczne itd. Dziś w takich przestrzeniach mieszkać mogą głównie ludzie dobrze sytuowani a początki tych miejsc były oazą outsiderów , artystów , ludzi bez stałych dochodów .
Mieszkanie w takich przestrzeniach nie przypominało dzisiejszych apartamentów , nie do grzane , wielkie przestrzenie często nie remontowane , w zasadzie zostawione tak jak były opuszczone przez zakłady produkcyjne .
Mieszkańcy „loftów” tamtych czasów adoptowali wszystko co było pozostałością starych fabryk , metalowe szafki pracownicze służące wcześniej robotnikom stały się garderobą , stare druty , wózki transportowe czy palety służące jako konstrukcję pod łóżka , stoły , dziś tak popularne , wtedy były adoptowane jako konieczność zorganizowania sobie przestrzeni do życia.
Surowa cegła dziś tak popularna , produkowana przez producentów w formie paneli stylizowanych na starą cegłę, wtedy była po prostu rzeczywistością , wnętrza fabryczne nie miały tynków gdyż powierzchnie fabryk nie potrzebowały takich luksusów .
Stare lampy , kable na wierzchu ścian nie chowane pod tynkiem to otaczało ówczesnych mieszkańców . Dziś tak aktualne rozwiązania .
Z czasem powierzchnie fabryczne zyskały na popularności , muzycy , artyści , kreatorzy mody , projektanci , architekci tworzyli w tej przestrzeni swoje pracownie , sale prób , często pomieszkując w miejscu pracy .Ściągając swoich klientów i znajomych wykreowali modę na takie miejsca.
Lofty stały się czymś alternatywnym dla normalnego ówcześnie mieszkalnictwa. Co później zaowocowało takimi projektami jak na przykład Łódzka Fabryka Scheiblera dziś tak pięknie zaadoptowane , służąc jako mieszkania , biura , gabinety medyczne itd.
Co charakteryzuję dzisiaj takie wnętrze ?
Prostota i minimalizm .Czerwona cegła , betonowe ściany i sufity z od krytą instalacją , surowy charakter dominujący w przestrzeni . Odkryta instalacja elektryczna , rury wentylacyjne wyeksponowane podkreślają industrialny charakter mieszkania/biura . Stalowy regał na drewnianym parkiecie , kontrastujący się na tle komfortu . Stare lampy , części maszyn na przykład nogi ze starej maszyny a na nim drewniany blat. Plakaty „BHP” z minionej epoki, przepierzenia szklane tak często widoczne w oknach , biurach osadzonych w dawnych halach fabryk dziś tak często kopiowanych w nowoczesnych przestrzeniach.